Nasıl DJ Olunur?

DJ’liğe merak salan, neredeyse herkes kendini Google’a “Nasıl Dj Olunur?” yazarken bulur 🙂 DJ olmanın veya dj’lik yapmanın o kadar çok farklı yolları var ki herkesin bu yolculuktaki deneyimi eşsizdir. DJ’liğe başlamak her ne kadar kolay olsa da, iyi bir DJ olmak çok kolay bir yol değildir; vakit, özveri, yaratıcılık ve bolca pratik gerektirmektedir. Lafı daha fazla uzatmadan adım adım “Dj Nasıl Olunur” kısa yazımıza geçelim.

1- DJ: Ne Tür bir DJ’ler mevcut?

DJ açılımıyla Disk Jockey Müzik akışını kontrol eden, parça seçiminde ve parçalar arası geçişlerde uyum sağlamakla görevli kişi. Djler genellikle bar, klüp vb yerlerde çalışır ve parçaları mixleyerek sunarlar. Vikipedi

Bildiğimiz üzere farklı DJ türleri ve bu DJ’lerin varlığının birçok farklı nedeni var. Peki sen ne tür bir DJ olmak istiyorsun?

Club DJ’i

Her kulübün farklı bir ambiyansı, tarzı ve kitlesi vardır… ki bu aynı zamanda kulüplerin müzik seçimlerine göre bir. Tipik olarak club DJ’nin bir gece kulübündeki işi, kitlenin modunu anlayarak o an en doğru müziği seçip, insanları dans ettirmektir. 

Turntablist

Daha çok hip-hop kültüründe karşılaştığımız turntablist’ler de aslında bir nevi club dj’i olarak nitelendirilebilir ancak kullandıkları ekipmanlar konusunda biraz farklılılaşmaktadırlar.

Organizasyon DJ’leri

Bu tarz dj’ler daha çok etkinliklerde; düğün, kurumsal etkinlik ve benzeri organizasyonlarda yer almaktadırlar. Genelde kendi ekipmanları ile etkinliklere giderler. Bu tarz dj’ler günümüzde daha çok mobil ekipmanlara (controller) yönelmektedirler.

Radyo DJ

DJ konsepti, kökenini radyoya borçludur. Eminim hepimiz en az bir kere bi radyo dj’i dinlemişizdir.

2- Ne tür DJ Ekipmanı Kullanmalıyım?

MIDI Controller

Günümüzde dj olmak, dj’liğe başlamak için çok büyük bütçeler ayırmana gerek yok. Bilgisayar ve bir dj controller dj’liğe başlaman için yeterlidir. Daha düşük bütçeler için Sahibinden.com, Letgo gibi sitelerde 2. el dj controller’ları bulmak mümkündür. 

CDJ/DJM

Daha yüksek bütçeleri mevcut olanlar için ise club standardı Pioneer CDJ/DJM serisi önerilmektedir. Günün sonunda, çalmak için gittiğiniz çoğu gece klubünde bu ekipmanlarla karşılaşacaksınız. 

Live Setup

Live performans, son zamanlarda popülerliğini oldukça arttırmaktadır. Stephan Bodzin, Agents of Time, Giorgia Anguili gibi sanatçıların Cercle video’larından aşina olduğumuz setup’lar oldukça yaratıcı işlere imkan sunuyor. İlk bakışta Live çalmak için büyük paralar harcamak gerekiyormuş gibi gözükse de ihtiyacınız olan minimum setup bir bilgisayar, DAW (Ableton Live en yaygın kullanınan) ve bir MIDI controller.

3- Dj Uygulaması Seçimi

Bu adım bilgisayar desteği ile dj’lik yapmak isteyenler için geçerlidir. Controller ile dj’lik yapmak için bir bilgisayara ihtiyaç duyulmaktadır. CDJ’ler ile ise yalnızca bir USB ile şarkı çalabildiğiniz gibi ekipmanınızı Rekordbox ile bilgisayar ile senkron kullanma imkanınınız da vardır.

Eğer bir controller sahibiyseniz/almaya karar verdiyseniz, ürünün üreticisi ve modeli genelde Traktor ya da Serato uygulamarından biriyle (donanımlar MIDI sinyal ile yazılımla iletişim sağladığından aslında tüm programlarla çalışabilmektedir) uyumlu olacaktır.

Traktor – https://www.native-instruments.com/en/products/traktor/dj-software/traktor-pro-3/

Serato – https://serato.com/

Rekordbox – https://rekordbox.com/en/

 

3- Beatmatching

Donanım ve opsiyonel olarak yazılımınızı seçtikten sonra artık sıradaki adım setup’ın başına geçmek! İki şarkıyı beraber çalmak, arasında geçiş yapmak için ilk adım, şarkıların BPM’lerini eşleştirmektir. Bu işlemi hem kulak/el senkronizasyonu ile manuel yapabilirsin hem de yeni jenerasyon CDJ’ler ve tüm controller cihazlarda “sync” butonu ile otomatik olarak yapabilirsin. Bu konudaki tavsiyemiz beat eşleştirmeyi önce manuel yaparak kulağınızı geliştirmendir. Unutma controller sahibiysen “sync” özelliğini kapatıp manuel olarak da yapabilirsin.

4- Şarkılar Arasında Geçiş Yapmak

Şarkılar arasında geçiş yapmak dj’liğin yaratıcılık gerektiren en önemli adımlarından biridir. Her ne kadar belli başlı geçiş yapma teknikleri mevcut olsa da bu yaratıcılık ve doğaçlama yapmak da gerektiren bir eylemdir. Aşağıdaki video’da geçiş yapmayı ve örneklerini basitçe izleyebilirsin.

5 Basic DJ Transitions Between 2 Songs ttps://www.youtube.com/watch?v=rIsPx-8-_Is

 

5- Harmonik Mixing Nedir?

Öncelikle Harmonik mixing, benzer nota anahtarındaki şarkılar arasında geçiş yapmaktır. Bu iki şarkı arasındaki notaların bir kısmı birbiriyle örtüşür ve notalar arasındaki bu uyum ile yapılan geçişler daha etkilidir. 

Mixedinkey yazılımı, harmonik mixing yapabilmek için şarkılarınızın anahtar notasını analiz eder bu şarkının metadata’sına/tag’lere bu bilgiyi yazdırabilmektedir. 

Harmonik mix nedir, nasıl yapılır detaylı bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki link’lere göz atmanızı tavsiye ediyoruz. 

 

MixedinKey Yazılımı – https://mixedinkey.com/

Harmonik Mix Rehberi – https://mixedinkey.com/harmonic-mixing-guide/